راهنمای کامل خرید تلویزیون

راهنمای کامل خرید تلویزیون | آنچه پیش از خرید باید بدانید

در خرید تلویزیون حتما برای شما هم این سوالات پیش آمده است که؛ کدام صفحه نمایش بهتر است؟ چه سایز تلویزیونی برای منزل شما مناسب‌تر است و حتی تفاوت تلویزیون‌های LED و OLED و QLED در چیست؟

ما در این راهنمای جامع خرید تلویزیون، به بیش از این سوالات پاسخ خواهیم داد تا شما با اطلاعات به روز و خیال راحت، بین تلویزیون‌های متعددی که با تکنولوژی‌های مختلفی به بازار آمده‌اند، اقدام به خرید بهترین و مناسب‌ترین تلویزیون کنید.

از مهم‌ترین مباحثی که در مقاله بدان پرداخته ایم;

 • نحوه محاسبه سایز تلویزیون مناسب اتاق شما
 • انواع صفحه نمایش تلویزیون [ + جدول مقایسه آن‌ها ]
 • انواع رزولوشن در تلویزیون
 • نرخ تازه سازی در تلویزوین چیست و چرا اهمیت دارد
 • انواع درگاه و پورت در تلویزیون های هوشمند و اسمارت

پس در این مقاله از آرپی لند – فروشگاه اینترنتی خرید لوازم خانگی – با ما همراه باشید.

در خرید تلویزیون باید به چه مواردی توجه کنیم؟

در خرید تلویزیون حتما به موارد زیر که در ادامه مفصلا به هر کدام خواهیم پرداخت، باید توجه کنید:

 • سایز تلویزیون
 • نوع صفحه نمایش
 • دقت تصویر
 • نرخ تازه سازی
 • کنتراست
 • هوشمند بودن تلویزیون
 • گیرنده دیجیتال تلویزیون
 • درگاه‌های (Port) ورودی و خروجی تلویزیون

راهنمای کامل خرید تلویزیون

محاسبه سایز تلویزیون چگونه است؟

سایز تلویزیون در واقع اندازه قطر صفحه نمایش آن از گوشه پایین سمت چپ تا گوشه بالا سمت راست تلویزیون و غالبا به اینچ است. هر اینچ ۲/۵ سانتی‌متر است.

سایز و چیدمان اتاق شما در تعیین اندازه تلویزیون تاثیر دارد، پس بنا به بزرگی و کوچکی خانه خود، سایز مناسب تلویزیون را انتخاب کنید. اگر تلویزیون شما نسبت به فضایی که برایش در نظر گرفته‌اید بیش از اندازه بزرگ باشد؛ شما احتمالا متوجه کاهش وضوح تصویر خواهید شد از سوی دیگر افراط در کوچکی آن باعث دوربینی شما و آسیب به چشم‌هایتان هنگام توجه به جزئیات می‌شود.

سایز تلویزیون

سایز تلویزیون باید متناسب با چه چیزی باشد؟

سایز یک تلویزیون باید متناسب فاصله جایی که شما می‌خواهید تلویزیون تماشا کنید، باشد. اگر شما یک اتاق کوچک دارید و فاصله تلویزیون تا کاناپه یا مبل شما کمتر از 1.5 متر است، تلویزیون شما باید حدود 32 اینچ باشد و اگر فاصله شما بیشتر از 3 متر است، تلویزیون شما باید 55 اینچ یا بیشتر باشد.

همچنین بهتر است به نصب تلویزیون روی دیوار هم فکر کنید چون فضای بیشتری به شما می‌دهد. حال با توجه به جدول زیر می‌توانید متناسب با اندازه خانه خود، سایز تلویزیون را انتخاب کنید:

سایز صفحه نمایش دقت تصویر یا رزولوشن فاصله محل مشاهده از تلویزیون
۲۴ اینچ HD ۹۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر
۳۲ اینچ HD ۱۲۰ تا ۲۴۰ سانتی‌متر
۴۰ تا ۴۳ اینچ FULL HD ۱۵۰ تا ۳۰۰ سانتی‌متر
۴۹ اینچ FULL HD ۱۸۰ تا ۳۶۰ سانتی‌متر
۵۵ اینچ FULL HD و یا ۴K ۲۴۰ تا ۳۹۰ سانتی‌متر
۶۵ اینچ به بالا ۴K ۲۴۰ تا ۴۶۰ سانتی‌متر یا بیشتر

انواع صفحه نمایش تلویزیون

نوع صفحه نمایش تلویزیون، کیفیت تصویری که می‌بینید را مشخص می‌کند و سه نوع معروف و پرفروش در حال حاضر دارد:

 • تلویزیون با صفحه نمایش LED
 • تلویزیون با صفحه نمایش  OLED
 • تلویزیون با صفحه نمایش QLED

انواع صفحه نمایش تلویزیون

تلویزیون با صفحه نمایش LED

صفحه نمایش «LED» فناوری نور پس ‌زمینه‌ی تلویزیون را مشخص می‌کند. درحقیقت، غالب تلویزیون‌هایی که در بازار وجود دارند، از پنل‌های LCD با نور پس‌زمینه‌ی LED استفاده می‌کنند.

مشکل اصلی صفحه نمایش LED در تلویزیون ها چیست؟

مشکل اصلی صفحه نمایش LED در تلویزیون ها، عمیق نبودن رنگ مشکی به دلیل نور پس‌ زمینه و زوایای دید محدود است.

مشکل صفحه نمایش LED با چه فناوری ای حل شده است؟

مشکل صفحه نمایش LED مدتی است که با فناوری Quantum Dots که به تلویزیون ها افزوده شده، حل شده است. در این تلویزیون‌ها، علاوه ‌بر لایه‌های LCD و LED ، لایه‌ی دیگری هم وجود دارد که در آن یک سری نانوکریستال قرار دارند.

این نقاط، هنگامی که نور پس‌ زمینه به آن‌ها برخورد می‌کند، روشن شده و باعث افزایش روشنایی و طیف رنگ تلویزیون می‌شود.

مزایای تلویزیون با صفحه نمایش LED چیست؟

به طور کلی مزایای تلویزیون با صفحه نمایش LED عبارت است از:

 • فراگیرترین نوع تکنولوژی
 • قطر کم
 • مناسب برای تماشا در روز و فضاهای پرنور
 • تنوع زیاد در سایز، امکانات و قیمت
 • قیمت کمتر در مقایسه با OLED و QLED

تلویزیون با صفحه نمایش  OLED

در تلویزیون‌ با صفحه نمایش OLED به جای لایه‌های LCD و نور پس‌زمینه‌یLED ، لایه‌ا‌ی از LED های اورگانیک در پیکسل‌ها قرار دارد که می‌تواند به ‌صورت مجزا نور تولید کند.

توجه: اگر محدودیت بودجه ندارید، تلویزیون با صفحه نمایش OLED از هر لحاظ بهتر از LED هست.

مزایای تلویزیون با صفحه نمایش OLED چیست؟

 • استفاده از میلیون‌ها پیکسل روشنایی جداگانه برای ارائه تصویر بهتر
 • تضاد رنگ بالا
 • نمایش رنگ سیاه به طور طبیعی و با غلظت بالا
 • کیفیت تصویر با وضوح و شفافیت بالا
 • ارائه بسیار زنده و طبیعی رنگ‌ها
 • عدم تغییر کیفیت تصویر از زوایای مختلف

تلویزیون با صفحه نمایش  QLED

تکنولوژی کوانتوم دات Quantum Dots در تلویزیون‌ها با قرار دادن یک لایه یا یک فیلم از نقطه‌های کوانتومی روی نور پس‌زمینه‌ی یک پنل ال‌ای‌دی معمولی کار می‌کند. در نسل سوم تلویزیون‌های کوانتوم دات که QLED نامیده می‌شوند؛ ذرات، تغییر یافته‌اند و حالا مجهز به هسته‌های آلیاژ فلزی جدید و بدنه‌ی فلزی شده‌اند. این تغییر باعث می‌شود رنگ‌ها واقعی‌تر، تولید شوند و علاوه بر این، دقت رنگ‌ها در روشنایی زیاد بالاتر رود.

بزرگترین تامین کننده تلویزیون‌ با صفحه نمایش QLED در جهان سامسونگ است. از ویژگی‌های صفحه نمایش QLED می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • پوشش طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها
 • سطح روشنایی بهتر
 • کیفیت تصویر بالاتر در مقایسه با LED

تلویزیون با صفحه نمایش  QLED

مقایسه دو صفحه نمایش تلویزیون QLED و  OLED

هم اکنون به مقایسه دو صفحه نمایش تلویزیون QLED و  OLEDمی‌پردازیم تا بعد از مطالعۀ کلیتِ آن‌ها در بخش قبلی، انتخاب و بررسی برای شما آسان‌تر شود.

مقایسه OLED QLED توضیحات
مصرف انرژی مصرف انرژی پایین‌تر مصرف انرژی بالاتر در OLED فقط پیکسل‌های انرژی مصرف می‌کنند و پیکسل‌های خاموش که رنگ مشکی تولید می‌کنند، مصرف انرژی ندارند. OLED در تولید رنگ‌های تیره‌تر میزان مصرف انرژی کمی دارد و انرژی متناسب با روشنایی تولید شده، مصرف می‌شود. اما در QLED به هنگام روشن بودنِ تلویزیون، تمامی پیکسل‌ها روشن و به ازای هر پیکسلِ روشن انرژی مصرف خواهد شد
طول عمر بالا بالا
ضخامت و وزن کمتر بیشتر

در OLED برای نمایش تصاویر به لایه‌های متعددی وابسته نیست، در QLED برای نمایش تصاویر به لایه‌های متعددی وابسته هست

عمق رنگ سیاه Black Level بیشتر کمتر در OLED کنتراست نمایشگر و غنای رنگ بالا و تولید رنگ سیاه عمیق و تیره، در QLED به دلیل استفاده از نور زمینه حتی با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته قادر به نمایش تاریکی مطلق نیست
طیف رنگی Color Space خوب خوب‌تر  ارائه رنگ‌های خارق العاده
روشنایی کمتر بیشتر  نقاط کوانتومی قادر به رسیدن به رنگ‌های روشن‌تر هستند، مناسب‌تر برای اتاق‌ها با نور زیاد
سایز بزرگتر در سایزهای ۱۰۰ اینچ و حتی بزرگتر
مدت سرعت پاسخ‌دهی Response Time سریعتر کندتر مدت سرعت پاسخ دهی به زمان واکنش‌دهی به زمان لازم برای تغییر هر دیود از “روشن” به “خاموش” اطلاق می شود، هرچه مدت زمان پاسخ، سریع‌تر باشد، تاری در حرکت کمتر دیده می‌شود
 زاویه دید Viewing Angle بیشتر کمتر

دقت تصویر یا رزولوشن (Resolution) تلویزیون

دقت تصویر یا رزولوشن تلویزیون به تعداد پیکسل‌های موجود در صفحه‌ نمایش گفته می‌شود، که تاثیر مستقیمی در شفافیت تصویر دارد. هر چقدر رزولوشن یک تلویزیون بیشتر باشد، تعداد پیکسل‌های بیشتری در صفحه وجود خواهد داشت؛ درنتیجه تصویر شفاف‌تر یا به‌اصطلاح «شارپ‌تر» نشان داده می‌شود.

هر چقدر رزولوشن تصویر تلویزیون بیشتر باشد اجزای کوچک مثل نوشته‌ها هم با جزئیات زیادی نشان داده می‌شوند و تصاویر به واقعیت نزدیک‌تر خواهند بود.

تلویزیون هوشمند

تلویزیون به روز با کیفیت رزولوشن 4k

تلویزیون به روز با رزولوشن 4K سالیان سال وضوح و کیفیت تصویر را برای شما تضمین می‌کند. اگر از تلویزیون برای تماشای فیلم ورزشی یا اکشن و بازی استفاده می‌کنید بهتر است از یک تلویزیون با وضوح بالا و کیفیت تصویر بهتر استفاده کنید.

تفاوت رزولوشن 4k و HD و Full HD تلویزیون چیست؟

تلویزیون HD کیفیتی دو برابر نسبت به تلویزیون استاندارد دارد. همچنین کیفیتِ تلویزیون Full HD نسبت به تلویزیون های استاندارد، تقریباً 5 برابر بیشتر است و اما تلویزیون‌های  4kکه نسبت به تلویزیون‌های Full HD ، از کیفیت چهار برابر بیشتر برخوردار هستند.

چرا تصاویر با اینکه تلویزیون4K  است، کیفیت خوبی ندارد؟

دلیل اینکه تصاویر در تلویزیون 4k با کیفیت بالا نمایش داده نمی‌شود این است که در ایران، هنوز تصاویر ارسالی صدا و سیما به حد 4k  نرسیده است و فعلا در سطح HD‌ است.

پس مشکل از تلویزیون نیست بلکه کیفیت تصاویر ورودی از صدا و سیما در حد 4k نیست. اما اگر شما یک فیلم سینمایی با کیفیت بالا را دانلود و بر روی تلویزیون 4k پخش کنید، تفاوت را کاملا مشاهده خواهید کرد چون تصاویر در 4k بسیار زنده‌تر به نظر می‌رسند.

در ضمن همه چیز رو به پیشرفت است و قطعا به کیفیت تصاویر ارسالی صدا و سیما روز به روز اضافه خواهد شد.

تلویزیون4K

 نرخ تازه سازی Refresh Rate در تلویزیون چیست؟

نرخ تازه سازی Refresh Rate در تلویزیون ، بیانگر تعداد دفعاتی است که تصویر در هر ثانیه، روی صفحه تلویزیون عوض می‌شود. هر چه قدر این میزان بیشتر باشد؛ تصویر روان‌تر می‌شوند و هنگام نشان دادن فیلم یا بازی‌های تند، تصاویر تار نمی‌شود

توصیه می‌شود که برای داشتن تجربه تماشای بهتر، به سراغ تلویزیون‌هایی بروید که نرخ به‌روزرسانی آن‌ها، حداقل ۱۲۰ هرتز باشد.

نسبت کنتراست Contrast Ratio در تلویزیون

هر چقدر در تلویزیون قابلیت کنتراست بالا باشد، تصاویر را حتی در صحنه‌های تاریک، با وضوح بیشتر و با تمام جزئیات می‌توانید ببیند.

گیرنده دیجیتال در تلویزیون

امروزه اکثر تلویزیون‌های موجود در بازار مجهز به گیرنده دیجیتالی داخلی هستند که توسط آن می‌توانید شبکه‌های صدا و سیما را با کیفیت HD و Full HD مشاهده کنید.

برای اینکه از کیفیت شبکه‌های تلویزیونی لذت کامل را ببرید، هنگام خرید تلویزیون از وجود گیرنده دیجیتالی داخل آن مطمئن شوید. و در صورتی که تلویزیون خودش گیرنده دیجیتال نداشت، باید حتما آن را به صورت جداگانه تهیه و بر روی دستگاه نصب کنید وگرنه بدون این دستگاه، کیفیت تصویر تلویزیون، آنالوگ و بسیار پایین خواهد بود.

مزایای تلویزیون هوشمند Smart

تلویزیون هوشمند یا اسمارت توانایی اتصال به اینترنت دارد. به این ترتیب شما می‌توانید با تلویزیون خود، از اپلیکیشن‌ها استفاده کنید، به صورت آنلاین بازی کنید و حتی فیلم از اینترنت تماشا کنید.

همچنین تلویزیون اسمارت با استفاده از قابلیت (Phone Mirroring) به شما اجازه می‌دهد محتوا را از تلفن هوشمند خود، در صفحه تلویزیون مشاهده کنید.

در ضمن شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن مربوطه، گوشی هوشمندتان را به یک ریموت کنترلِ تمام عیار تبدیل کنید و به این ترتیب از طریق تلفن همراهتان، تلویزیون را کنترل کنید.

بعضی از تلویزیون‌های هوشمند و اسمارت ، از طریق مودم و شبکه بی سیم (وای فای) به اینترنت وصل می‌شوند و برخی از مدل‌ها هم به کمک کابلِ شبکه به نت متصل می‌شوند.

بنابراین اگر قصد خرید تلویزیون هوشمند دارید، حتما به نوع اتصال آن به اینترنت دقت کنید و اگر می‌خواهید تلویزیونتان را به مستقیما به مودم وصل کنید تا از اینترنت استفاده کنید؛ حتما در هنگام خرید بررسی کنید که آیا تلویزیون شما درگاه LAN دارد یا نه.

با قابلیت بلوتوث تلویزیون هوشمند هم می‌توانید بدون سیم، دستگاه‌هایی مانند بلندگو، هدفون بلوتوثی، تلفن همراه و… را به تلویزیون وصل کنید.

مزایای تلویزیون هوشمند Smart

درگاه ها (Port) ورودی و خروجی تلویزیون

درگاه های (Port) ورودی و خروجی از مهم‌ترین فاکتورها در خرید تلویزیون هستند. از از انواع پورت‌ها می‌توان به HDMI ، کامپوزیت، کامپوننت، USB، پورت شبکه، پورت اپتیکال اشاره کرد که کاربرد این درگاه ها در زیر توضیح داده می‌شود.

درگاه های ورودی تلویزیون

درگاه یا پورت HDMI در تلویزیون

مهمترین درگاه یا پورت تلویزیون، HDMI است که در تلویزیون‌های جدید وجود دارد. وظیفه این رابط، انتقال غیر فشرده و همزمان صدا و تصویر به صورت دیجیتال است، که با کیفیت بالا تنها با استفاده از یک کابل، به بینندگان ارائه می‌شود.

تمامی پخش کننده‌های بلوری(Blu-Ray)  ایکس باکس X-BOX و غیره از HDMI پشتیبانی می‌کنند. همچنین اگر قصد دارید که چندین دستگاه به تلویزیون متصل کنید، در هنگام خرید تلویزیون به تعداد پورت های تعبیه شده روی دستگاه، توجه کنید.

 

درگاه USB در تلویزیون

در پشت تلویزیون تعداد زیادی پورت وجود دارد که هر کدام از پورت ها کاربرد جداگانه ای دارند. پورت USB یکی از درگاه های پر کاربرد در تلویزیون است. اگر دستگاهی انتخاب کردید که پورت USB داشته باشد (مثل هارد دیسک و فلش) این امکان برای شما وجود دارد که اطلاعات صوتی و تصویری آن را در تلویزیون مشاهده کنید.

همچنین شرکت خدمات دهنده تلویزیون از طریق پورت USB برای رفع نواقص نرم افزاری و آپدیت کردن تلویزیون استفاده می‌کند.

 

درگاه کامپوزیت در تلویزیون

از پورت کامپوزیت برای سیگنال تصویری و صوتی استریو با استاندارد SD و توسط کابل کامپوزیت، استفاده می‌شود. کابل کامپوزیت شامل سه رنگ زرد قرمز و سفید است. رنگ زرد وظیفه انتقال ویدیو با کیفیت استاندارد دارد. کابل سفید و قرمز هم مسئول دو کانال صوتی راست و چپ هستند.

در ضمن کابل‌های صوتی قابلیت عوض شدن دارند و نیازی نیست به ترتیب وصل شوند. رنگ گذاری آن‌ها فقط برای این است که؛ سیم‌ها در هر دو سوی ورودی و خروجی دستگاه درست متصل شوند.

 

درگاه کامپوننت در تلویزیون

کابل کامپوننت تقریبا شبیه کامپوزیت، اما با خروجی های بیشتر است. اگر ۵ کابل کامپوزیت داشته باشیم، از یک کابل کامپوننت می توان استفاده کرد.

در کابل کامپوننت رنگ‌ها فقط برای راهنمای فیش‌ها در دو دستگاه ورودی و خروجی می توان استفاده کرد. در کابل کامپوننت قرمز و سفید برای صدا و آبی، قرمز و سبز برای انتقال ویدیو با کیفیت HD به نمایش می دهد.

 

نتیجه گیری مقاله راهنمای خرید تلویزیون

در خرید تلویزیون حتما به نکات مطرح شده مثل سایز تلویزیون، صفحه نمایش و رزولوشن تصویر دقت کنید و اگر محدودیت بودجه ندارید، از انواع مدل‌های تلویزیون‌های OLED و QLED که هر دو از تکنولوژی بالایی برخوردارند، انتخاب کنید.

امیدوارم دراین مقاله به سوالات شما، پاسخ کامل داده باشیم. نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با تجربه خود از خرید تلویزیون، با آرپی لند به اشتراک بگذارید.

 

برای مشاوره خرید تلویزیون و اطلاع از آخرین لیست قیمت تلویزیون‌های  LED و OLED و QLED تماس بگیرید.
09128504696

 

 

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی آرپی لند مفتخر است که با رعایت سه اصل کلیدی؛ پرداخت در محل، 7 روز ضمانت بازگشت کالا و تضمین اصل‌بودن کالا، خرید آسان و مطمئنی را برای شما فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه