نگهداری یخچال فریزر

شرایط و روش نگهداری یخچال فریزر برای افزایش طول عمر آن


نگهداری یخچال فریزر به روش صحیح، به اندازه انتخاب و خرید یک یخچال خوب، مهم است.
چون اگر به درستی از این وسیله پرکاربردِ منزل نگهداری نکنید:

 1. مواد غذایی شما زود فاسد می‌شود.
 2. هزینه‌ای که صرف خرید یخچال فریزر کرده‌اید به باد می‌رود.
 3. به دلیل ایرادهایش نیاز به تعمیرکار پیدا کرده و برای شما هزینه‌های اضافی می‌تراشد.

پس در مقاله راهنمای جامع نگهداری یخچال فریز از آرپی لند- فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی- با همراه ما باشید.

مهم ترین شرط در نگهداری یخچال فریزر و افزایش طول عمر آن چیست؟

اولین شرط در نگهداری یخچال فریزر انتخاب مکان مناسب در آشپزخانه است. جایی که باید دور از تابش مستقیم نور خورشید، اجاق گاز، بخاری، شوفاژ و… باشد. همچنین بهتر است بدانید که از مثلث آشپزخانه در طراحی داخلی و جانمایی یخچال و بقیه وسایل آشپزخانه استفاده می‌کنند.

یخچال فریزر ایرانی خوب را چطور تشخیص دهیم و بخریم؟    

مثلث کار در آشپزخانه چیست؟

مثلث کار در آشپزخانه Kitchen work triangle یعنی اجاق گاز، یخچال فریزر و سینک ظرف شویی باید در نقشۀ آشپزخانه، با هم یک مثلث -ترجیحا متساوی الاضلاع- بسازند. چون این سه وسیله بیشترین کاربرد را در آشپزخانه دارند و فرد بیشترین حرکت را بین این سه وسیله انجام می‌دهد، پس بهتر است که قرارگیری آن‌ها نسبت به هم به شکلی باشد که فرد با کمترین جابه‌جایی، دسترسی خوب و سریعی به هر سه داشته باشد.
در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید که بهترین حالت با کمترین جابه جایی در مثلث متساوی الاضلاع ممکن می‌شود.

مثلث کار در آشپزخانه

 

5 نکته مهم در قرارگیری درست یخچال فریزر

این نکات ریز در شرایط نگهداری یخچال فریزر اهمیت بالایی دارند:

 1. فاصله 20 سانتی متری با دیوار پشت، برای برقراری جریان هوا
 2. تراز بودن یخچال برای کاهش صدا و جلوگیری از فشار بر موتور
 3. عدم قرار دادن وسایل تزیینی مثل گلدان و مجسمه بر روی یخچال فریزر
 4. عدم دست کاری یا افزایش طول سیمِ برق یخچال فریزر
 5. استفاده از ترانس برای اتصال دستگاه به برق، جهت تعدیل نوسانات برق شهری

چگونه یخچال فریزر خود را تمیز کنیم؟

تمیز کردن شرط مهم دیگری در نگهداری یخچال فریزر است. البته تمیز کردن یخچال فریزر فقط به معنای برفک زدایی و پاک کردن طبقات داخلی آن نیست. بلکه تعویض واشر و پاک کردن گهگاهِ کویل ‌های کندانسور هم بسیار مهم هستند. به یاد داشته باشید که همه این موارد تاثیر مستقیم در میزان مصرف انرژی، نگهداری و عملکرد بهتر یخچال و متعاقبا افزایش طول عمر آن دارد.

تمیز کردن طبقات داخل یخچال فریزر

برای نگهداری یخچال فریزر به مدت طولانی‌تر، حتما هنگام تمیز كردن آن، دو شاخه را از برق جدا کنید. برای این کار به هیچ وجه، سیم را نکشید بلکه دو شاخه را محكم گرفته و به طور مستقیم از پریز خارج کنید.

مواد غذایی را از یخچال بیرون بیاورید. سپس با پارچه‌ای که با آب گرم خیس کرده‌اید، بدنه بیرونی، طبقات و دیواره‌های داخلی یخچال را بشویید. برای این کار از محلول آب و جوش شیرین هم می‌توانید استفاده کنید.

برای اینکه یخچال مدت زمان بیشتری تمیز بماند و برای حذف بو و نگه داشتن طولانی مدت غذا بهتر است مواد غذایی را در ظروف محفوظ، درون یخچال بگذارید و اگر احتمال نشتی مواد غذایی را می‌دهید -مثل گوشت منجمد- حتما با یک بشقاب آن را در یخچال بگذارید.

راهکار برای حذف بوی نامطبوع یخچال

استفاده از زغال

استفاده از بوگیرهای مخصوص یخچال

عدم قرار دادن مواد غذاییِ رو باز در یخچال

تمیز کردن کویل های کندانسور یخچال فریزر

با اینکه تمیز کردن کویل های کندانسور در افزایش راندمان یخچال خیلی تاثیر می‌گذارد اما در نگهداری یخچال فریزر کمتر بدان پرداخته شده است.

کویل ‌های کندانسور همان شبکۀ میله‌ای، پشت یخچال فریزر است که اکثرا گرد و غبار رویشان نشسته و پاک کردنشان فراموش می‌شود. اما برای نگهداری بهتر یخچال فریزر باید کویل ‌های کندانسور، ۲ بار در سال پاک شوند.

کویل‌های کندانسور مسئول حذف گرما از یخچال و فریزر هستند پس اگر گرد و غبار به کویل بچسبد، حذف گرما سخت‌تر شده در نتیجه مصرف انرژی افزایش پیدا می‌کند.

برای این کار، بعد از برق کشیدنِ سیم یخچال فریزر، آن را کمی جابه جا کنید و با یک فرچه یا قلمو بزرگ، گرد و خاک کویل‌ها را بزدایید.

زدودن گرد و خاک کویل‌ها

 

توجه ۱: در هنگام جابجایی مراقب کابل برق باشید تا آسیب نبیند. می‌توانید موقتا سیم برق را در حلقه‌های بزرگ به هم پیچیده و با چسب به بدنه یخچال بچسبانید تا زیر دست و پا نرود.

توجه ۲: به طور دائمی از خم كردن، كشیدن و پیچاندن كابل برق جدا خودداری کنید وگرنه باعث آتش سوزی و برق گرفتگی می‌‌شود. همچنین از وصل بودن سیم زمین (ارت) مطمئن شوید.

 

تمیز کردن و تعویض واشر یخچال فریزر

واشر یخچال فریزر همان لاستیک دور درب یخچال فریزر است که شما می‌توانید؛ آن را به طور دوره‌ای با اسپری‌های پاک کننده تمیز کنید.. این بخش نقش مهمی در جلوگیری از ورود گرما به داخل یخچال دارد، پس طبعا از مهمترین فاکتورها برای نگهداری یخچال فریزر محسوب می‌شود.

با گذشت زمان، اگر مشاهده کردید که واشرهای یخچال فریزر، شل و پاره شده‌ و ضعیف عمل می‌کنند، آن‌ها را تعویض کنید. خوشبختانه، واشر ارزان قیمت است و معمولا تعویض آن سخت نیست.

توجه داشته باشید که ورود هوا و گرما به داخل یخچال میزان برق مصرفی شما را افزایش می‌دهد پس به نکاتی که ذکر شد، حتما توجه کنید.

برفک یخچال

از بین بردن یخ و برفک یخچال فریزرها

زمانی که یخچال فریزر شما برفک ‌زد و ضخامت این یخ زدگی و برفک به چیزی حدود ۲ سانتی متر رسید حتما باید یخچال را پاک و یخ‌زدایی کنید. وگرنه کارایی یخچال فریزر شما به شدت پایین آمده، به موتور آن فشار اضافه وارد شده و نگهداری یخچال فریزر سخت تر می‌شود.

برای اینکار به هیچ وجه از وسایلی مانند کف گیر، چاقو، قاشق و… استفاده نکنید بلکه فقط کافیست، بعد از خارج کردن مواد غذایی، دستگاه را از برق جدا کنید و اجازه دهید تمام یخ‌ها ذوب شوند. برای سرعت بخشیدن به این کار می‌توانید از پنکه یا سشوار استفاده کنید.

هنگامی که یخ به طور کامل ذوب شد، دستگاه را به برق بزنید و اجازه دهید یخچال فریزر حداقل ۳ ساعت به صورت خالی کار کند تا برودت آن به میزان کافی برسد. سپس مواد غذایی را داخل آن بگذارید.

توجه: هر ۳ ماه یک بار و حداکثر هر ۶ ماه یک بار فریزرهای برفک زا را تمیز کنید.

 

توصیه‌های تکمیلی برای عملکرد بهتر و نگهداری یخچال و فریزر

 • از قرار دادن غذاهای داغ در یخچال خودداری کنید.
 • درب‌ یخچال گرمترین قسمت یخچال است؛ پس موادی که مقاومت بیشتری نسبت به فاسد شدن دارند در درب قرار دهید.
 • روی غذاها را با درب یا محافظ‌های مخصوص بپوشانیدُ چون بخار متصاعد از آن‌ها به ایجاد برفک سرعت می‌بخشد
 • از چسباندن ظروف به یکدیگر خودداری کنید. زیرا، این کار مانع جریان مناسب هوا می‌شود.
 • بهترین دمایی که می‌توانید یخچال را روی آن تنظیم کنید 4 درجه سانتیگراد یا پایین‌تر است.

 

امیدواریم که با این راهکارها، به خوبی از یخچال فریزر خود نگهداری کرده و به تعمیرکار نیازی پیدا نکنید.

 

برای اطلاع از آخرین لیست قیمت یخچال فریزر تماس بگیرید.

09128504696 پارسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه